Jdi na obsah Jdi na menu

 

!!! Přesto, že muzika jako taková zanikla, působí v trochu jiném složení a pod novým jménem (CM Vincúch) dále. !!!

 

Cimbálová muzika Píšťalenka

povidání - video - foto - mp3

 

Obrazek

O cimbálovéj muzice Píštalenka z Valašských Klobúk už jste od nás párkrát při řeči mohli slyšet. Je na čase Vám ju konečně trochu bližej představit a aj ukázat nejaké ty záběry, keré sa nám podařilo natočit. Je to naša spřízněná a hlavně oblíbená muzika a dúfám, že aj vaša bude.  Nekeří jste měli možnost sa s ňú setkat na živo třeba na poslední vernisáži ve Slavičíně.

 

 

 

 

Tož poďme si včíl o nich neco povykládat

 

 

ObrazekDva šikovní ogařiska z Valašska, obá dobří muzikanti, si jednoho pěkného dňa spolu sedli a vyprávjali. Včíl z jednoho z nich vyletělo: „Ty poslúchaj, co kdybysme si udělali takovú vlastní muziku, která by hrála, co sa nám lúbí. A ten druhý z nenadání dokončí myšlenku: „A ze kterú bysme aj druhé ludi, co sa jim ty naše piesničky lúbíja, na srdéčku potěšili.“ Včíl ostali obá na sebe hledet, očiska vykulené, jak kdyby jim každú chvílu měly vyletět z důlků, chvílu bylo ticho, protože je překvapilo, že každý špekuluje o tom samém a zrazu povydajú: „Tož sa dohodneme.“ A věrte, nevěřte, šak už mňa chvílu znáte, tak vznikla klobúcká cimbálová muzika Píšťalenka. Ti šohaji, to byli David Dorňákůj a Laďa Čechůj. Opravdu netrvalo dlúho a  Píšťalenka byla na světě. A enom, co sa párkrát měsíček nad obzor vyškrábál, vzali mezi sebe Marušku Ludíkovú s húsličkama. A hnedkaj byli třé. „Tož aspoň nech je ke každému ogarovi jedna děvčica, né?“, pravili ogaři. „No pravda!!!“ Navíc jaká by to byla pořádná muziga bez cimbálu a tož přibrali Katku Tarabusovů. A čtyřé, to už sa dá, s tým už ide udělat parády. Ale šak znáte ty dnešní chlapce. Dvě baby sú im málo. Pod záminků, že by bylo dobré vzít aj nejaké nové členy, přibrali třetí, Katku Mikulajovú na post druhého hlasa. Tož umíja v tom chodit a aby nebylo zle, tož aj cérkám moseli vyhovět a zebrali eště jednoho ogaru, tentokráť s klarinetem, Adama Fialu. A včíl už je snáď muzika kompletní.

 

 

 

ObrazekA co teda hrajú? Tož neblázněte ludi. Je jasné, že když sú z valaška, tož valašské by měli, né? Šak fšeci žijú tady na tých krásných valašských kotároch a stačí enom otevřít okniska nebo dveři na dvůr a celé to na vás dýchne a inspiraca je tady. Ale, že sú šikovní, tož nechybíja ani Slovácké, Slovenské, ale třeba aj cigánské nebo piesničky od známých interpretů.

 

 

 

 

 

 

Obrazek Tož si včíl všeci zapište do deníčků, že pokáď děláte nejakú tú oslavu, posezéní nebo nejakú tú inú slávu a nechcete na sebe u stola enom hledět a nekeří eště k tomu aj hlúpě, tož napiště psaníčko, pošlete po holubovi a Píšťalenka Vám určitě ráda zahraje. Televiza Slepičín ju totiž može enom doporučit.

 

 

 

 

 

 

 

 

A včíl o jednotlivých muzikantoch

  

 

Obrazek

VLADISLAV ČECH

violový kontr

Znáte to, jak sa praví co Čech to muzikant? Tož  u Ladi Čechového to platí dvojnásob. Je to hlavně ale morávák a valach jak vyšitý. Lada pochodí z malej valašskej dědinky z Vlachovic, kerá sa nacházá mezi svahama drsných valašských kopců, gde sa ovce, kravky a koníci pasú. Prostředí ideální a kúzelné právě pro nejakú tú valašskú muziku. Ale tož k věci a včíl něco vícej o Laďovi. V roce 2003 sa dal na študýrování na valašskoklobucké gymnázce. Svoje umělecké vzdělávání zahájil před devíti rokama, v roce 1998, v lidovej škole v Klobúkách, pod vedením paní učitelky Sedlaříkovej. Zvolíl si obor húsle. O tři roky pozdějc začal aj s dráhú muzikanta a to v cimbálovej muzice Klobučánek  na postu druhých húslí. Podle dostupných informací si to ale pozdějc sám rozmyslél a přešel na post kontra, na kterém ho možete najít dodnes. Laďa je takej jedním ze zakladatelú cimbálovéj muziky píšťalenka a zároveň jejím organizačním vedúcím.

 

 

ObrazekDAVID DORŇÁK

kontrabas

David pochodí  přímo z Valašských Klobúk, o jeho valašství teda nemože byt vůbec pochybu. Ogar je to šikovný a jak jsme sa sami mohli přesvědčit, hraje na kde co.V roce 2006 ho poslali na vyučenú do velikého světa.  Uvelebíl sa v Kroměříži na Střední pedagogické škole, kde sa snaží úspěšně zvládnut obor Předškolní a mimoškolní pedagogika. Ale tož  eště néni ani v půlce, co z něho bude, to sa teprva uvidí. Co sa týká jeho hudebního vzdělání, tož v 99 roce začal hrát na kontrabas, pro nás laiky na basu, u pana profesora Františka Maňasa. Včíl chodí na súkromé hodiny k profesorovi Gajdošovi, který vyučuje na konzervatoři v Kroměříži a jak sa možete všady možně dočíst patří opravdu mezi špičky v tomto oboru. Ale zpátky k Davidovi. Začínal stejně jak Laďa v cimbálovej muzice Klobučánek a to na postu basisty. A právě on je ten, který spolu s Laďú založil Pišťalenku, kde je zároveň uměleckým vedúcím. 

 

  

 

ObrazekMARIE LUDÍKOVÁ

primáška

Maruška pochodí kdesi až od Fryštáku. V šesti rokoch sa ale přestěhovala do Drnovic, kde ju možete potkat aj dneskaj. Pro ty co nevíja, je to kúsek za Klobúkama. Maruška je taková pěkná usměvavá cérečka, líčka jako z růže květ, radost pohledět. V roce 1999 šla na studie na slavičínskú gymnázku a včíl sa vzdělává na Pedagogickéj fakultě masarykovy univerzity v Brně. Na husličky sa začala učit v lidovej škole umění ve Slavičíně v 94 roku, pod vedením pani učitelky Staňkovej. V roce 2000 začala vyhrávat v dětském folklórním súboru Malá Dúbrava na postu primu neboli prvních húslí. V září 2005 sa přidala k Píšťalence a je v ní jako primáška furt.

 

  

 

ObrazekKATEŘINA TARABUSOVÁ

cimbál

Katka Tarabusová pochodí stejně jak David, z Valašských Klobúk. Na co že hraje? Tož na cimbál přeca. A když už jsme u tých Klobúků, tož klobúk dole před túto cérečkú, to byste nevěřili, jak sa paličkama oháňá, to sa enom tak nevidí. Mě by sa jisto jistě ruky domotaly. Katka studuje na gymnázce v Klobúkách a ve svojem městě sa takej už v sedmi rokoch pustila do hrání na klavír, v lidovej škole. Samotnému cimbálu sa začala věnovat v deseti rokoch ve Valašském Meziříčí u pani profesorky Růženy Děckej. Je aj pohybově nadaná. Už od mala tančí v Klobučánku. V roce 2000 v něm začala aj hrát na cimbál. Od roku 2006 sa potom přidala k ostatním členom píšťalenky.

 

 

 

ObrazekKATEŘINA MIKULAJOVÁ

terc

Katka Mikulajová pochodí z Horní Lidče. Na Vsetín to má, co by kameňem dohodíl, tož sa vzdělává pro změnu v gymnázce vsetínskej. V roce 1999 začala dochodit do Lidečka do lidovej školy k panu profesorovi Karlovi Kubkovém na flétnu. Flétna jí ale byla málo, tož si řekla, proč nezkusit třeba eště húsle a tak sa takej stalo. Aj ona začala v cimbálovej muzice Klobučánek a to na postu druhých húslí. To ale eště nevěděla, že ju za nedlúho přetáhnú píšťaláci mezi sebe.

 

 

 

ObrazekADAM FIALA

klarinet

O Adamovi sa zatým moc informací nepodařilo získat, protože patří stejně, jak Katka Mikulajdová mezi nové členy. Tož možná časem nám povíja vícej. Ví sa akorát to, že je mladý a nadaný klarinetista.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
P Í S N I Č K Y 

Písničky jsou ke stažení na oficiálních stránkách muziky  ZDE

 

V I D E A

 

O PÍŠŤALENCE  

 

VERNISÁŽ VE VALAŠSKÝCH KLOBOUKÁCH 

 

 JEDNOTLIVÉ PÍSNIČKY   
 
 
 
 
ZE ZKOUŠKY 
 
 
 
 
 
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Marie Ludíkova - Pístalenka no exist

12. 8. 2009 12:59

Ahoj Máro, zase jsem po delší době brouzdala stránkama Televize a nedalo mně to a musela jsem zabloudit i na příspěvek o Píštalence. Celé "povydání" o této cimbálovce je moc pekně, ale už není aktualní, je to minulost. CM Pístalenka se z technických důvodů v létě roku 2008 rozpadla, a právě to tu nikde zmíněno není. Mnohé lidi to pak plete, (např. Vaška z Kelča). Musíme pak všem složitě vysvětlovat, že už nejsme Pístalenka.. Chtela bych te poprosit, abys jsi to zde uvedl na pravou míru. Díky Maruška

Vašek - špica cimbálovka

1. 5. 2009 1:59

Vitajte fšeci, ste špica cimbálka, strašně rád na vás chodím a silno vám fandím. Držím pałčiska ať vám to hraje furt tak jak fčíł. Zatym sa mívajte :-) Vašek z Kelča

Mára - Zase sem to splétl

13. 2. 2008 23:25

Tak jsem to zase poplétl, myslel jsem, že to bylo už minulý týden. Tento týden su trošku doplantaný, je toho trochu moc. Nekdy mám ve středu pátek nebo nebo v noci ráno apod. No s přibývajícím věkem to bude enom horší :o). Ten příští rok si dám určitě do kalendářa, bude to určitě parádní akce.

teta Tarabusová - Vsetín

13. 2. 2008 11:43

Bál je až tuto sobotu a bude to veliké...a jestli sa v pátek v Praze nepobijú, tož tam má prý byt aj nejaký ten politik :o) :o( ... ale o ty my zas tak nestójíme, že?
No a příští rok 31.1.2009 to bude na jubilejním 25.valašském bále v Klobúkoch.

Mára - Jasné, že možete

11. 2. 2008 13:16

Ahojte pani Tarabusová, šak jistě, že možete. Já to takej beru od fšeckých možných a tak sa to pěkně šíří světem. Jak sa praví: "Co je moje, to je tvoje" :o). A jak ste sa měli na Valašském bále ve Vsetíně? Možeme sa teda aj my těšit příští rok v Klobúkách?

teta Tarabusová - Klobúk dole

11. 2. 2008 13:00

No klobúk dole, Máro, aj když nejsi z Klobúk, to je opravdu krásné povykládání...
(tuto repliku si dovoluju půjčit až navěky, jestli ti to nevadí...)