Jdi na obsah Jdi na menu

Obrazek

Cimbálová muzika SLAVIČAN

 

Kdo by neznal cimbálovú muziku Slavičan. Slavičanom určitě néni cuzí a tým, keří sa pravidelně účastníja třeba slavického Valašského bálu, tým tuplem né. Aj my sa mezi ně počíceme. Znajú ju ludé šikoroko daleko, od Prahy až po Zlín, od Zlína až po Prahu. A néni sa čemu divit. Tentokráť pro svoje fanúšky připravila muzika neco speciálního. Ogaři a cérky sa pochlapili a konečně po sedmi rokoch fungování vydali svoje první CD a DVD. Ti z vás, co nevíja, tož vydání takového digitálního nosiča, to je dycky veliká sláva a paráda. A ináč tomu nebude ani včílkaj. Přichystaná je obrovská šú. Kde a kdy a co bude? Tož dobře poslúchajte, včecko vám povím, jak jsem slyšél. Nebo-li jak sem kúpil, tak prodávám!!!

 

Obrazek      „Od jara do zimy“ nám Slavičan vyhrává a pěkně, ale je to aj samotný název jejich prvního CD a DVD. Křest sa uskuteční na slavičínskej Sokolovni v sobotu 24.11.2007. V kolik hodin, to vám teprva povíme, mosíte si počkat, takej byste chtěli všecko vědět hneď! Jak sa sluší a patří přijedú aj nejací hosté. Přesněji řečeno, přijet nemosíja, ale pozvaní sú. To víte, náhodú budú padat tragače a to je hneď jakási tá překážka. Tož gdo je teda pozvaný. Z cimbálovek sú to třeba Přimáš z Přerova, toho možete znat takej z Valašského bálu nebo Malé Zálesí z Luhačovic. Účast přislíbili aj víajpí osobnosti jak je královna Matka Jarmila Šuláková nebo valašský král Boleslav I. Dobrotivý. Povím vám, že sa určitě máme na co těšit. My ideme v každém případě, už je nás patnáct.

 

Jak praví samotná muzika Slavičan: „Všeci jste co najsrdečněji zvaní!“

 

Obrazek      Ale poďme si o nich eště v krátkosti něco řéct, protože nekeří možná nevíja, aj když divil bych sa. Tož jak vlastně tá muzika vznikla. Dycky si někdo mosí neco řéct. To je základ, tož ně nepravte, že je to ináč. Já osobně si myslím, že to bylo nejak takto: Jednúc, když zas tak muzikanti seděli u vínka a slivovice, jak už to umělci od nepaměti dělávajú, bylo to nedy ke konci roku, tehdá sa psál letopočet 2000, počasí škaredé, zamračené, nic iného, než popíjat ve sklepě sa v takovú dobu stejně dělat nedá, měli takovú  zajímavú řeč. Jeden praví: „Ty poslúchaj, mě sa zdá, že ty folklórní tradice tady nejak poslední dobú upadajú“, druhý pravíl: “Tož mě takej a né enom ve Slavičíně, ale aj na okolí“. To je taková tá oficiální verza, kerú sa možeme dočíst aj z jejich stránek. Druhý prameň ale uváďá verzu uplně inú. Praví, že to bylo nejak takto: „Ty poslúchaj, to už sa nedá, šak si tu čék nemože ani pořádně vypit, dat si sklénku vínka nebo okoštovat nejakú tú štamprlu téj pravej valašskej  při nejakej dobrej muzice, šak tu žádná pořádná muzika snáď ani néni“. Ať už to bylo jak chce, nemá cenu špekulovat, historické prameně sa rozcházajú a pravdu je těžké hledat. Tá sa dá najít stejně enom ve víně. Důležité je, že po obúch  takovýchto úvahách to mosí v každém valašském muzikantovi hrknút, chvílu to buble, potom sa dá eště jedna štamprla a pak už zákonitě vzniká nejaká tá muzika. To je stará pravda a tak to bylo isto istě aj v tomto případě. Nech si každý praví, co chce, nám to stejně nevymluvíja. A tož Slavičan býl na světě a to je najdúležitejší. Od tých dob dělá desítky vystúpení všady, kde sa enom dá. Pravidelné pořádání Valašského bálu jsem už vzpomínál, vystúpení s Jarkú Šulákovú nebo s Hradištanem, to sú opravdové třešinky na dortě. Doprovázajú aj dětský súbor Slavičánek, kerý sa účastní všelijakých sútěží a přehlídek doma aj v cizině. Prostě sa im daří a sú dobří. Možná je to aj proto, že je to taková jedna velká muzikantská rodina. A v tom případě to opravdu platí dvojnásob. Primáškú je Anička Jordánová. Druhé, nekdy aj první húsle hraje Štěpánka Jordánová, druhé aj třetí Ema Klabačková, jakékoliv húsle aj kontr zvládne Gabriela Klabačková. Takej nejaký ten organizační vedúcí mosí byt a tým jejich je Aleš Ptáček - klarinet. Nesmí chybět ani umělecký vedúcí a tým je zasej Zdeňa Polách – cimbál. Ani bez basy sa to neobjede, na tú hraje Mira Hrňa. Kontři – húslový Jindra Vaněk, violový Libor Juřík, zpěvácká opora muziky Luboš Frait. No nícej vás nebudu zdržovat, kdo chcete, tož sa podívajte na jejich oficiální stránky, tam sa dozvíte vícej.

 

Oficiální stránky muziky

 

Video ze křtu CD a DVD

 

Valašký bál ve Slavičíně 2007


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář